سرد زائران اصفهان آپارتمان وقف جدید آستان قدس رضوی

سرد: زائران اصفهان آپارتمان وقف جدید آستان قدس رضوی رقبه وقفی خراسان رضوی

گت بلاگز اقتصادی بانک جامع زعفران مرهم درد تولیدکنندگان می‌شود؟ ، خطر در کمین طلای سرخ ایران

حمایت‌های مورد نیاز از سوی دولت در کنارخروج غیر قانونی زعفران در جیب‌ها و چمدان‌ها فوت تدریجی زعفران ایرانی را به همراه دارد.

بانک جامع زعفران مرهم درد تولیدکنندگان می‌شود؟ ، خطر در کمین طلای سرخ ایران

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، طی سال های اخیر خروج غیر قانونی پیاز زعفران به افغانستان فوت تدریجی زعفران ایرانی را رقم زد که درنهایت ادامه این روند جایگزینی افغانستان به عنوان تولیدکننده مهم زعفران را به دنبال خواهد داشت.
براین اساس قاچاق پیاز زعفران در سایه غفلت مسئولان بیش از هر چیز دیگری کشاورزان را دلواپس کرده آیا که توسعه روز افزون این امر سرخی زعفران ایرانی در بازارهای نشانه را کمرنگ کرده است.

عبارات مهم : زعفران

البته ناگفته نماند که نبود حمایت های مورد نیاز از سوی دولت در کنار خروج غیر قانونی زعفران در جیب ها و چمدان ها در به یغما رفتن طلای سرخ ایرانی بی تأثیر نیست.
حال به سراغ مسئولان و تولیدکنندگان مربوطه می رویم تا از آخرین اوضاع با خبر شویم.
عبداله زاده یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به پرسشها پیش روی تولیدکنندگان اظهار داشت: طی سال های اخیر قاچاق پیاز به افغانستان و توسعه سطح زیر کشت محصول در این کشور نگرانی هایی جهت تولیدکنندگان ایجاد کرده، آیا که با وجود حمایت دولت افغان از زعفران کاران مسابقه در بازارهای نشانه سخت می شود.
وی افزود: دولت افغانستان در نمایشگاه های بین المللی در جهت حمایت از تولیدکنندگان ۲۰ درصد هزینه را تحت عنوان سوبسید پرداخت می نماید و این درحالی است که کشور ما علی رغم آنکه بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا به شمار می رود، ولی به باعث عدم حمایت های دولت در صادرات موفق نخواهیم شد.
عبداله زاده با تأکید بر ایجاد بانک جامع زعفران در کشور گفت: با احداث بانک جامع زعفران و خرید و فروش محصول از این طریق از سودجویی واسطه ها و دلالان جلوگیری خواهد شد و در نهایت محصول با سود متعارف به دست مصرف کنندگان خواهدرسید.
تعادل در عرضه و تقاضا زعفران در گرو چیست؟
علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گفت: شورای ملی زعفران به دولت پیشنهادی مبنی بر سرمایه گذاری یکسان در زمینه احداث بانک جامعه زعفران داشته تا در ابتدای فصل و خرید مازاد تولید کشاورزان بتوانیم در طول سال میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد نماییم.
وی افزود: بانک جامع زعفران با رعایت اصول منطقی و دخالت هر یک از فعالین باید ایجاد شود تا بتواند بر شرایط بازار تأثیر گذار باشد.
حسینی با اشاره به اینکه نگرانی مبنی بر از دست دادن جایگاه تولید زعفران وجود ندارد، بیان کرد: با توجه به سطح زیر کشت ناچیز زعفران در افغانستان می توان گفت که افغان ها تا رسیدن به میزان تولید زعفران ایرانی راه زیادی در پیش رو دارند.
عضو شورای ملی زعفران با انتقاد از عدم حمایت تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی از سوی دولت عنوان کرد: بسیاری از رقبا همچون افغانستان در بازارهای صادراتی از سوی دولتشان مورد حمایت قرار می گیرند در حالیکه در کشور ما هیچ گونه حمایتی از تجار نمی شود از این رو مورد نیاز است با حمایت دولت صادرکنندگان بتوانند با ایجاد بازارهای تازه و بازاریابی در کشورهای نشانه کالایشان را مطرح نمایند.
با ایجاد بانک زعفران نگرانی مبنی بر مازاد تولید وجود ندارد
غلامرضا میری نائب مدیر شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی بیان کرد: با ایجاد بانک جامع زعفران و حمایت دولت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان دیگر نگرانی مبنی بر فروش محصول و مازاد تولید وجود ندارد، ولی اگر قرار باشد این امر بدون منافع تولیدکننده وصادرکننده ایجاد شود، مخالف هستیم.
وی افزود: دولت با حمایت های نظیر در اختیار قرار دادن سرمایه در گردش با تسهیلات تک رقمی به تجار و ایجاد بازارهای مناسب می تواند از سوء استفاده رقبا در بازارهای نشانه جلوگیری نماید.
میری ادامه داد: با توجه به حمایت دولت افغانستان صادرات زعفران به کشورهای چین و هند با تعرفه ناچیز صورت می گیرد، این درحالی است که کشور ما باید تعرفه بالایی جهت این امر پرداخت نماید.
نائب مدیر شورای ملی زعفران تصریح کرد: با توجه به واردات قابل توجه کالا از چین و هند از دولتمردان تقاضا داریم که نسبت به عوض کردن تعرفه صادرات زعفران با این کشور ها وارد مذاکره شوند تا در آینده ای نه چندان دور شاهد از دست دادن جایگاه نخست تولید در دنیا نباشیم.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: زعفران | ایرانی | افغانستان | صادرات زعفران | اقتصادی | تعرفه صادرات | بانک زعفران | تسهیلات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog